6.07.2007

Yazar: Engin SARI Mail Yolla

50.EUROVISION'DA EN BÜYÜKLER YARIŞACAK

Türkiye'nin büyük önem verdiği Eurovision Şarkı Yarışması, bu yıl 50'inci yaşını kutlayacak. Etkinlikler çerçevesinde 22 Ekim'de Danimarka'da özel bir tören düzenlenecek. Bu törende yarım asrın şarkısı da seçilecek. Son 50 yılın en güzel Eurovision şarkısını belirlemek amacıyla 10'ar yıllık dönemlerden birinci olmuş 14 aday belirlendi. Açıklanan listede Sertab Erener'in 'Every way that I can' adlı şarkısı da var.
Ünlü sanatçı, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın en büyük meydanında yüzbinlerce kişinin önünde bu şarkısını bir daha seslendirecek.

ŞAMPİYON OLUP GELECEĞİZ 

İzmir Açık Hava Tiyatrosu'nda önceki gece sahne alan Sertab Erener, bu güzel haberi ilk kez hayranlarıyla paylaştı. Büyük final için çok heyecanlandığını dile getiren sanatçı 'Bir kez birinci olduğunuz bir sınava tekrar girmek gerçekten zor. 50 ülke arasından finale kalmayı başardık. Şimdi 14 ülke arasından birinci olup geleceğiz. Ancak işimiz bu sefer kolay değil. Çünkü Celine Dion, Abba gibi yılların usta sanatçılarıyla yarışacağım. Bir işe yüzde yüz inanırsanız, o işi yapabilirsiniz. Ben inanıyorum. 50 yılın birincisi olup geleceğim' diye konuştu.

YUNANİSTAN DA LİSTEDE 

Danimarka'daki yarışma öncesinde 50 yılda birinci olan şarkılar arasında eleme yapıldı. Bu yarışmaya İrlandalı sanatçı Johnny Logan, 'What's another year' ve 'Hold me now' şarkılarıyla katılacak. Aynı şekilde İngiltere'nin de iki şarkısı listede. Son Eurovision şampiyonu Yunanlı Helena Paparizou da bütün zamanın favorileri listesinde bulunuyor. İlk Eurovision şampiyonu Lys Assia ise bu sıralamaya alınmadı. Şarkılar arasında, Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanmamış olmasına rağmen 'Nel blu di pinto di blu (Volare)' adlı parça da bulunuyor.

 İŞTE TÜRKİYE'NİN RAKİPLERİ 

1958 - Italya Domenico Modugno - Nel blu di pinto di blu (Volare)
1965 - Lüksemburg France Gall - Poupe' de cire poupée de son
1968 - İngiltere Richard Cliff - Congratulations
1973 - İspanya Mocedades - Eres tu
1974 - İsveç ABBA - Waterloo
1976 - İngiltere Brotherhood of Man - Save your kisses for me
1980 - İrlanda Johnny Logan - What's another year
1982 - Almanya Nicole - Ein bischen Frieden
1987 - İrlanda Johnny Logan - Hold me now
1988 - İsviçre Celine Dion - Ne partez pas sans moi
1998 - İsrail Dana International - Diva
2000 - Danimarka Olsen Brothers - Fly on the wings of love
2003 - Türkiye Sertab - Every way that I can
2005 - Yunanistan Helena Paparizou - My number one

 

Bilgilendirme

Sitede bulunan paylaşım, dosya, bağlantılar her ne kadar tarafımdan yapılmış olsa da bazıları farklı istelerden esinlenmiş, alıntılanmış olabilir. Eğer sitede gördüğünüz bir paylaşımın size ait olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana e-posta atmaktan çekinmeyin. En kısa sürede ilgileneceğimden şüpheniz olmasın

Habitat Templates  : shutterstock.com

İletişim Bilgilerim

Telefon:
Eposta: info@enginsari.com
Website: www.enginsari.com

YEDİEYLÜL İLKOKULU
Camiatik Mah. Güneş Sok.No:22
Kuşadası / Aydın, TÜRKİYE